10.03.2015.

Prezentēs pētījumu par faktoriem, kas ietekmē atkarību izraisošo vielu lietošanu jauniešu vidū

2014. gadā Rīgas domes Labklājības departaments ir veicis pētījuma „Riska un aizsargājošo faktoru ietekme uz atkarību izraisošo vielu lietošanu jauniešu vidū” 5.posmu, analizējot atkarību izraisošo vielu lietošanas biežumu jauniešu vidū, lietošanu pamudinošos un atturošos faktorus.

Ar pētījumu aicinām iepazīties ŠEIT.

Pētījuma prezentācija  pieejama ŠEIT.

Mediju pārstāvji tiek laipni aicināti ierasties uz pētījuma rezultātu prezentāciju, kas notiks šā gada 12. martā plkst. 10.00 – 12:00, Rīgas domē (Rātslaukums 1), 508. telpā.

Pētījuma 5. posmā, kura ietvaros 2014. gada oktobrī – novembrī tika aptaujāti 15 – 16 gadus veci 2872 jaunieši no 56 Rīgas pilsētas skolām, tika noskaidrots tabakas, alkohola, nelegālo atkarību izraisošo vielu un citu atkarību izraisošo vielu lietošanas līmenis jauniešu vidū, kā arī faktori, kas jauniešus pamudina vai attur no vielu lietošanas uzsākšanas, regulāras lietošanas.

Kopumā šajā jauniešu grupā ir vairāk nekā 55 % jauniešu, kuri ir mēģinājuši smēķēt cigaretes vai ūdenspīpi, 12 % (17 % zēnu, 16 % meiteņu), kuri lietojuši šņaucamo tabaku. Šajā pētījuma posmā pirmo reizi tiek apskatīts jautājums par elektronisko cigarešu lietošanu jauniešu vidū. Kopumā šādas smēķēšanas veida pieredze ir 32% jauniešu (pārsvarā zēniem).

Neskatoties uz to, ka salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem situācija ar alkohola lietošanas pieredzi jauniešiem ir mazliet mazinājusies, tomēr saglabājas tendence, ka aptuveni katrs ceturtais jaunietis pirmo reizi pamēģinājis alkoholu līdz 11 gadu vecumam, vairāk nekā 82 % jauniešu ir alkohola lietošanas pieredze līdz 15 gadu vecumam.

Ievērojami samazinājies ir to pusaudžu skaits, kuri alkoholu lieto salīdzinoši regulāri (3 vai vairāk reizes mēnesī), un tādu ir 11 %. Taču joprojām diezgan augsts skaits jauniešu, kuriem ir piedzeršanās pieredze dzīves laikā – tādu jauniešu ir 41%. Kopumā pētījuma rezultātu dinamika norāda uz pozitīvu tendenci – alkohola lietošanas vecums, kaut nedaudz, taču palielinās.

Salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem, marihuānas lietošana jauniešu vidū ir nedaudz samazinājusies (2012.gada – 19%, 2014.gads – 16%). Taču pētījuma rezultāti salīdzinājumā ar iepriekšējo pētījuma posmu norāda uz bīstamu tendenci – pieaug to jauniešu skaits, kuri izmēģinājuši marihuānu jau 11-12 gadu vecumā (2012.gadā – 6%, 2014.gadā – 10%). Zēnu vidū šo respondentu skaits ir pat 12%. Savukārt, sasniedzot 15 gadu vecumu, marihuānu biežāk pamēģina un lieto meitenes. Jāatzīmē, ka 27% jauniešu nepiekrīt, ka lietot marihuānu būtu bīstami.

Pētījumā iegūtie rezultāti apstiprina ģimenes nozīmi bērnu un jauniešu uzvedības izpausmēs un vecāku attieksmes kā būtiska aizsargājoša faktora pret dažādu atkarību izraisošo vielu lietošanas nozīmi jaunieša ikdienā. Atkarību izraisošo vielu lietošana raksturīga jauniešiem, kuri nāk no nepilnām ģimenēm. Jāatzīmē, ka salīdzinot ar pētījuma iepriekšējo gadu posmiem, pakāpeniski pieaug vecāku noraidoša attieksme pret visu veidu atkarību izraisošu vielu lietošanu, taču joprojām vecāki diezgan pielaidīgi attiecībā uz jauniešu piedzeršanos. Pozitīvi, ka no gada uz gadu vecāku uzraudzība pār bērniem kļūst stingrāka.

Ļoti liela nozīme ir jauniešu un skolotāju savstarpējām attiecībām, skolotāju spējai laikus pamanīt radušās grūtības kā arī prasmei uzklausīt un sadzirdēt jauniešu teikto.

Foto: www.colorado.gov