28. aprīlī tiek atzīmēta Pasaules darba drošības un veselības diena

Aicinām rūpēties par savu veselību un darba vietā būt pēc iespējas fiziski aktīvākiem! 

  • Ja vien iespējams, ej uz darbu ar kājām un izmanto iespēju pastaigāties arī pusdienslaikā.
  • Atpūtini acis – strādājot pie ekrāna atceries atpūtināt acis un ik pēc katrām 20 minūtēm 20 sekundes skaties tālumā.
  • Izstaipies – ik pēc katrām 30 minūtēm piecelies un izstaipies.
  • Aizej pie kolēģa tā vietā, lai piezvanītu, bet, ja tomēr runā pa telefonu, piecelies un pastaigā sarunas laikā.
  • Vēdini telpas – vēdini reizi stundā vismaz 10 minūtes.
  • Atceries padzerties! Vismaz 2 litri dienā tīra ūdens.

 

Imunizācijas nedēļa

No 24. līdz 30. aprīlim visā pasaulē atzīmē Pasaules Imunizācijas nedēļu ar mērķi atgādināt par vakcinācijas nozīmi un katra cilvēka lomu sabiedrības veselības aizsardzībā. Mūsdienās vakcinācija ir efektīvs veids kā pasargāt sevi un citus pret nopietnām infekcijas slimībām visos vecuma posmos.
Aicinām iepazīties ar Slimību profilakses un kontroles centra informatīvajiem materiāliem:
Tāpat aicinām iepazīsties ar vakcinācijas kalendāru un pārliecināties, ka esi pasargāts arī Tu: www.spkc.gov.lv/vakcinācijas kalendārs

Iespēja jaundzimušo vecākiem pieteikties programmā “Piedzimstot bērniņam”

Programma “Piedzimstot bērniņam” ir bezmaksas emocionāls un informatīvs atbalsts vecākiem pēc bērniņa piedzimšanas.

Bērniņa piedzimšana parasti ir gaidīts un priecīgs notikums, tomēr neizbēgami tam līdzi nāk arī ne mazums grūtību, kas var aizēnot prieku – satraukums, vai manam bērniņam viss būs labi? Vai es būšu labs vecāks? Bailes, vai nenodarīšu mazajam pāri? Vai nekļūdīšos viņa aprūpē un audzināšanā?

Šo visu piedzīvot ir normāli, ja vien šīs emocijas nesamilzt un nekļūst par jauno vecāku nopietniem izaicinājumiem.

Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija sadarbībā ar Rīgas valstspilsētas pašvaldības (turpmāk RVP) Labklājības departamentu un Rīgas sociālo dienestu piedāvā iespēju Rīgā deklarētiem un dzīvojošiem jaundzimušo vecākiem saņemt bezmaksas informatīvu un emocionālu atbalstu mazuļa pirmajos sešos dzīves mēnešos programmā “Piedzimstot bērniņam”. Pakalpojums tiek finansēts no RVP budžeta.

Vecākiem ir iespēja saņemt individuālas konsultācijas, kā arī piedalīties Vecāku izglītojošās atbalsta grupās:

  • katrai ģimenei ir iespēja saņemt līdz 6 individuālajām konsultācijām. Individuālās konsultācijas parasti notiek ģimenes dzīvesvietā. Atbalstu vecākiem sniedz profesionāla Vecāku emocionālā atbalsta speciāliste (turpmāk PEP mamma). Individuālo konsultāciju laikā ar PEP mammu iespējams pārrunāt pašsajūtas jautājumus – kā ir būt mammai un tētim, kādus izaicinājumus rada bērniņa piedzimšana ģimenē, kā arī jebkuras aktuālas tēmas par mazuļa attīstību un aprūpi (zīdīšanu, pārmērīgu raudāšanu, miedziņu, dienas ritmu u.c.);
  • savukārt vecāku izglītojošās atbalsta grupas notiek gan klātienē, gan attālināti. Grupu nodarbību laikā vecāki iegūst zināšanas par dažādām ar bērna veselīgu attīstību un emociju regulāciju saistītām tēmām. Ir iespēja dalīties savā pieredzē, tikt uzklausītiem un saņemt atbalstu no grupas. Grupu nodarbības klātienē notiek 6 reizes, attālinātā formātā 9 reizes.

Dalībai programmā var pieteikties:

  • ģimenes ar jaundzimušo vecumā līdz 4 mēnešiem;
  • vismaz vienam no bērna vecākiem deklarētā un faktiskā dzīvesvieta ir RVP teritorijā.

Dalība programmā iespējama, aizpildot pieteikuma anketu: www.piedzimstotberninam.lv vai sazinoties pa tālr. nr. 27333100, e-pasta adresi: piedzimstotberninam@sosbca.lv

SOS_Piedzimstots berninam_A5(144×206)_2025(aprilis)_buklets

Informācijai par medicīniskās palīdzības saņemšanas iespējām Lieldienu brīvdienās

Lieldienu brīvdienas ir laiks, ko pavadām, baudot dabu, atpūtu un svētku noskaņu. Taču arī svētku laikā negaidīti var saslimt, gūt traumu vai rasties cita situācija, kad vajadzīgs steidzams ārsta padoms. Tādēļ svarīgi zināt, kur meklēt vajadzīgo palīdzību. Nacionālais veselības dienests (NVD) sagatavojis praktisku informāciju par medicīniskās palīdzības saņemšanas iespējām svētku brīvdienu laikā.

Ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis – 66016001

Vienkāršas saslimšanas, piemēram, saaukstēšanās, kakla sāpes, neliels drudzis, gremošanas traucējumi, gadījumā un hronisku slimību paasinājuma gadījumā aicinām sazināties ar Ģimenes ārstu konsultatīvā tālruņa speciālistiem, zvanot 66016001. Eksperti sniegs medicīniskus padomus par ieteicamo rīcību. Tāpat padomu var saņemt gadījumā, kad rodas šaubas, vai vajadzīga tūlītēja došanās pie ārsta, vai apmeklējumu tomēr var atlikt līdz nākamai darba dienai.

Dežūrārsti lielākajās Latvijas pilsētās

Lielākajās Latvijas pilsētās ir pieejami dežūrārstu pakalpojumi. Dežūrārsts sniedz tādus pašus pakalpojumus kā ģimenes ārsts un viņa konsultāciju var saņemt klātienē. Aktuālo dežūrārstu darba grafiku un pieņemšanas vietas var uzzināt NVD tīmekļvietnes www.vmnvd.gov.lv sadaļā “Dežūrārsti (ārpus ģimenes ārstu darba laika)”.

Steidzamās medicīniskās palīdzības punkti un slimnīcu uzņemšanas nodaļas

Traumu, apdegumu, pēkšņu veselības pasliktināšanās vai citu akūtu situāciju gadījumos palīdzību var saņemt tuvākajā steidzamās medicīniskās palīdzības punktā vai slimnīcas uzņemšanas nodaļā.

Atceries! Pirms lēmuma patstāvīgi doties uz slimnīcas uzņemšanas nodaļu, ieteicams piezvanīt un pārrunāt situāciju, lai pārliecinātos, ka vajadzīgā palīdzība tur tiek sniegta. Piemēram, ir slimnīcu uzņemšanas nodaļas, kurās var vērsties, ja ir aizdomas par kaula lūzumu vai vajadzīga brūces šūšana, savukārt citās var saņemt palīdzību, ja gūti ķermeņa apdegumi. Jāņem vērā, ka došanās uz slimnīcas uzņemšanas nodaļu nav alternatīva plānveida pakalpojumu saņemšanai. Tas ir risinājums akūtos gadījumos, kad nepieciešama tūlītēja medicīniska palīdzība.

Ārkārtas situācijās – zvans 113 vai 112

Dzīvībai bīstamos gadījumos, piemēram, ja ir pēkšņas sāpes krūtīs, gūta smaga trauma vai cilvēks atrodas bezsamaņā, nekavējoties jāzvana Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam pa tālruni 113 vai uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112.

NVD atgādina – lai svētku brīvdienās izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem, ir vērts arī laikus pārbaudīt savu mājas aptieciņu un pārliecināties, ka tajā ir viss nepieciešamais. Vai tajā ir pieejami medikamenti, kurus regulāri lietojat, kā arī pirmās palīdzības piederumi. Ja ir hroniskas slimības, ieteicams neatlikt recepšu atjaunošanu, lai brīvdienās, kad ģimenes ārsts nav pieejams, nebūtu jāsaskaras ar regulāri lietojamo zāļu trūkumu.

Tāpat svarīgi pievērst uzmanību  arī savam svētku galdam – sabalansēts uzturs, pietiekams ūdens daudzums un izkustēšanās svaigā gaisā palīdzēs justies organismam labāk un daudz patīkamāk pavadīt svētku laiku.

Detalizēta informācija par medicīniskās palīdzības saņemšanas iespējām svētku brīvdienās ir pieejama NVD tīmekļvietnes www.vmnvd.gov.lv sadaļā “Kur saņemt medicīnisko palīdzību?”.

 

Informāciju sagatavoja:

Kitija Grīna

Nacionālā veselības dienesta

Sabiedrisko attiecību speciāliste

Tālr.: 67043787, 26370464

 

Aicinājums piedalīties pastaigu sērijas “SOli pa soLIM” pastaigās

Zarnu vēža pacientu biedrība “EuropaColon Latvija” aicina uz pastaigu sērijas “SOli pa soLIM” ceturto pastaigu Bieriņos 27. aprīlī!

“EuropaColon Latvija” pastaigu sēriju “SOli pa soLIM” realizē sadarbībā ar Rīgas apkaimju biedrībām un tā tiek īstenota dažādās Rīgas apkaimēs. Šo pastaigu laikā ir iespēja ne tikai izkustēties, bet arī izzināt Rīgas apkaimju kultūras, arhitektūras un dabas vērtības.

Tikšanās laiks un vieta:
🕚 27. aprīlis plkst. 11.00;
📍 Bieriņu apkaimes centrālajā laukumā, Kantora, Amulas un Slampes ielu krustojumā, pie skulptūru grupas “Vai Rīga jau gatava” un autostāvvietām;
⏳ pastaigas ilgums: ~ 1.5 – 2 stundas.
Nokļūšana:
🚌 ar sabiedrisko transportu: ar 55. autobusu (pietura Brūkleņu iela vai Mežotnes iela). Vairāk informācijas https://www.rigassatiksme.lv/
🚗 ar automašīnu, novietojot to jebkurā šim nolūkam piemērotā vietā;
🚲 ar velosipēdu, novietojot to drošā pieslēgvietā.
Informācijai:
💎 pastaiga Bieriņos tiek organizēta kopā ar Bieriņu apkaimes attīstības biedrību un to vadīs arhitekte – teritorijas plānotāja un Bieriņu apkaimes iedzīvotāja trešajā paaudzē Māra Kalvāne. Šoreiz pastaiga vedīs pa Mārupītes Meža parka gājēju takām un pa Meža parkam piegulošajām apkaimes ielām. Maršrutā tiks iekļautas gan vērtīgo ainavu un biotopu teritorijas, gan tēlniecības darbi parkā, gan kultūrvēsturiski vērtīgas teritorijas, tostarp bijušās muižu teritorijas un ēkas, raksturīgie apbūves piemēri, sniedzot gan īsu informāciju par konkrētiem objektiem, gan apkaimi un tās cilvēkiem kopumā. Pastaiga tiks sadalīta vismaz 6/7 posmos ar pieturpunktiem, sniedzot iespēju ikvienam pastaigas dalībniekam apstāties, atvilkt elpu un noklausīties gides stāstījumu konkrētā vietā;
☀️ dalībnieki aicināti ģērbties laikapstākļiem piemērotā apģērbā! Lietus laikā vai ļoti mitros apstākļos (ja iepriekšējās dienās lijis stiprs lietus), ieteicams vilkt piemērotus apavus, jo atsevišķi pastaigas posmi var būt dubļaini. Tāpat līdzi ieteicams ņemt kādu pastaigas dienai atbilstošu siltu vai atveldzējošu dzērienu un spēcinošu našķi;
✍️ reģistrēšanās pastaigai obligāta: https://ej.uz/pastaigu_bierini vai zvanot 25947913. Dalībai pastaigā iespējams pieteikties, kamēr reģistrācija ir atvērta;
❓ jautājumu gadījumā iespējams sazināties ar biedrības “EuropaColon Latvija” biedri Lāsmu Nikolaisoni, tālr. 25947913, e-pasts: biedriba@europacolon-latvia.lv!
Informācija pieejama: EuropaColon Latvija facebook lapā

Foto: https://unsplash.com/

6. aprīlis – Pasaules fizisko aktivitāšu diena!

Atzīmējot Pasaules fizisko aktivitāšu dienu, aicinām rūpēties par savu veselību, iepazīsties ar Slimību profilakses un kontroles centra  informāciju par fiziskajām aktivitātēm un rekomendācijas praktiski ieviest arī savā ikdienas dzīvē!


Bērni un pusaudži (5-17 gadi):

  • ieteicams būt fiziski aktīviem katru dienu vismaz 60 minūtes, veicot vidējas līdz augstas intensitātes, lielākoties aerobas, fiziskās aktivitātes;
  • vismaz 3 dienas nedēļā ieteicams veikt augstas intensitātes, tostarp, muskuļus un kaulus stiprinošas fiziskās aktivitātes;
  • jāierobežo mazkustīgi pavadītais laiks, īpaši ekrānlaiks atpūtas periodos.

Papildus informāciju meklē šeit:

Pieaugušie (18-64 gadi):

  • ieteicamas vidējas intensitātes aerobas fiziskās aktivitātes vismaz 150 – 300 minūtes vai vismaz 75 – 150 minūtes augstas intensitātes aerobās fiziskās aktivitātes nedēļā, kuras var aizstāt ar kombinētām vidējas un augstas intensitātes aerobām fiziskām aktivitātēm;
  • papildus ieguvumus veselībai sniedz ieteicamā fizisko aktivitāšu apjoma nedēļā pārsniegšana, kā arī muskuļus stiprinošu fizisko aktivitāšu vidējā vai augstā intensitātē veikšana galvenajām muskuļu grupām vismaz 2 dienas nedēļā;
  • jāierobežo mazkustīgi pavadītais laiks, aizvietojot to ar jebkuras intensitātes, t.sk., vieglas, fiziskajām aktivitātēm.

Papildus informāciju meklē šeit:

Seniori (>65 gadi):

  • ieteicams vismaz 150 – 300 minūtes vidējas intensitātes vai vismaz 75 – 150 minūtes augstas intensitātes aerobās fiziskās aktivitātes nedēļā, kuras var aizstāt ar kombinētām vidējas un augstas intensitātes aerobām fiziskām aktivitātēm;
  • papildus ieguvumus veselībai sniedz ieteicamā fizisko aktivitāšu apjoma nedēļā pārsniegšana, muskuļus stiprinošu fizisko aktivitāšu vidējā vai augstā intensitātē veikšana galvenajām muskuļu grupām vismaz 2 dienas nedēļā, kā arī dažādas fiziskās aktivitātes, kas uzlabo līdzsvaru un attīsta spēku vidējā vai augstā intensitātē vismaz 3 dienas nedēļā;
  • jāierobežo mazkustīgi pavadītais laiks, aizvietojot to ar jebkuras intensitātes, t.sk., vieglas, fiziskajām aktivitātēm.

Papildus informāciju meklē šeit:

Vairāk informācijas meklē SPKC, Fizisko aktivitāšu ieteikumi Latvijas iezīvotājiem!

Veselīgo pastaigu audiogids

Līdz ar pavasarīgāka laika iestāšanos un gaišākiem vakariem ir pienācis  īstais brīdis doties veselīgās pastaigās pēc iespējas biežāk. Lai pastaigas padarītu aktīvākas un mudinātu to laikā izkustināt visu ķermeni,  Rīgas valstspilsētas pašvaldības Labklājības departaments ir izstrādājis un piedāvā veselīgo pastaigu audiogidu.


Tajā iekļauti 20 vieglas un vidējas intensitātes vingrojumi, kas palīdzēs izkustināt ķermeni un sniegt veselībai vērtīgus ieguvumus – noņemt saspringumu, atbrīvot prātu, uzlabot un stiprināt elpošanu, sirdsdarbību, attīstīt kustību apzinātību un līdz ar to sajust spēku, enerģiju un justies labāk, jo pastaigas laikā tiek nodrošināts vispusīgs muskuļu darbs.

Lai klausītos audiogidu, mobilajā ierīcē nepieciešams lejupielādēt bezmaksas aplikāciju “izi.TRAVEL” un meklētājā ierakstīt “Veselīgo pastaigu audiogids”.

Audiogidā būs redzama Rīgas karte ar 20 lokācijas punktiem. Uzspiežot uz katra no tiem, varēs noklausīties gan vingrinājumus, gan aplūkot pievienotās fotogrāfijas, kas uzskatāmāk demonstrē veicamos vingrojumus. Katru vingrojumu var noklausīties un pildīt atkārtoti, bet jāatceras, ka svarīgākais ir vadīties pēc savas fiziskās sagatavotības un pašsajūtas.

Aplikācijā norādītas arī konkrētas lokācijas vietas – šajā audiogidā tās vairāk kalpo ierosmei un idejai, jo klausīties audiogidu iespējams jebkurā sev ērtā vietā un laikā. Pats svarīgākais ir šos vingrojumus pildīt secīgi, sākot no cipara “1”, jo pirmais vingrojums veltīts, lai apzinātos stāju, iesildītos un sagatavotos plānotajai aktivitātei.  Pēc iesildīšanās, muskuļiem jāpaliek siltākiem, elastīgākiem, uzlabojot gan asins cirkulāciju, gan tādējādi arī pasargājot sevi no traumu riska, piemēram, saišu sastiepuma.

Kopējais pastaigas ilgums būs nedaudz garāks par vienu stundu – tas būs atkarīgs no katra individuālā vingrojuma izpildes laika un ieklausīšanās savā ķermenī. Ja pastaigas laikā nevēlies veikt aktīvākus vingrojumus, iespējams noklausīties arī audiogida sākuma stāstījumu par veselīgu stāju, ko vērts ievērot ik dienu, nevis tikai dodoties pastaigā noteiktā maršrutā.

Viss, kas būs nepieciešams dodoties pastaigā, ir ērti apavi, laikapstākļiem piemērots apģērbs, kas neierobežo kustības, kā arī ūdens. Visērtākais maršruts pastaigai būs kāda klusāka iela bez intensīvas satiksmes. Vislabāk – parks vai pastaigu taka. Tas ir svarīgi, jo audiogida klausīšanās austiņās var novērst uzmanību no apkārtējās vides, un mierīgāka vieta ļaus vairāk koncentrēties sev un pildāmajiem vingrojumiem.

Ja audiogidu vēlies noklausīties tāpat, neielādējot aplikāciju, to iespējams atvērt arī, izmantojot kādu no interneta pārlūkprogrammām un vietnes  www.izi.travel.com meklētājlodziņā ierakstot nosaukumu “Veselīgo pastaigu audiogids”.

Aicinājums piedalīties Asinsdonoru dienā!

Būsiet gaidīti 27. martā, ceturtdien, plkst. 10.00 – 14.00 Rīgas domes Portretu zālē, Rātslaukumā 1, Rīgā.

  • Donoram līdzi jābūt derīgam personu apliecinošam dokumentam (pase vai personas apliecība (eID)).
  • Aizpildot donora pieteikumu, būs jānorāda savs bankas konta numurs kompensācijas saņemšanai.
  • Pirms došanās ziedot, aicinām iepazīties ar papildus informāciju: https://www.vadc.lv/donoriem/vai-vari-ziedot

Viena asins nodošanas reize palīdz glābt trīs cilvēku dzīvības!

 

Bezmaksas rentgena un krēpu izmeklējums pārbaudei uz tuberkulozes saslimšanu

24. martā Latvijā, kā arī citur pasaulē, atzīmē Pasaules tuberkulozes dienu, kuras mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību tuberkulozei, tās profilaksei un plaušu veselībai kopumā. Tuberkuloze joprojām ir aktuāla sabiedrības veselības problēma, un agrīna diagnostika ir izšķiroša veiksmīgai ārstēšanai.

Pasaules tuberkulozes dienu ietvaros 27. martā iedzīvotājiem būs iespēja bez maksas pārbaudīt plaušu veselību mobilajā rentgenā, veikt krēpu izmeklējumu un saņemt speciālistu konsultācijas par tuberkulozi un tās profilaksi:

24. marts – “Pasaules tuberkulozes diena”

Kas ir tuberkuloze (TB) un kā ar to var inficēties?

TB ir iegūta, ārstējama infekcijas slimība, ko izraisa tuberkulozes nūjiņa Mycobacterium tuberculosis. TB izplatās gaisa – pilienu ceļā, TB pacientam klepojot, šķaudot, spļaujot, runājot, dziedot, kā arī elpojot. Visizplatītākā ir plaušu TB, bet tā var skart arī citas ķermeņa daļas, piemēram, nieres, kaulus, limfmezglus vai smadzenes. Savukārt multirezistentā tuberkuloze (MR TB) ir TB ierosinātāja zāļu rezistence jeb nejutība pret diviem visefektīvākajiem tuberkulozes medikamentiem ar vai bez rezistences pret citiem medikamentiem. Visbiežāk zāļu rezistence veidojas TB slimniekam neregulāri lietojot zāles, nepabeidzot ārstēšanās kursu vai inficējoties ar MR TB formu. Lielāks risks saslimt ar TB ir lietojot narkotikas, īpaši intravenozās, tāpat, ja ir novājināta imunitāte un hroniskas saslimšanas, ja regulāri tiek lietots alkohols un smēķēts, ja nesen ir bijis tuvs kontakts ar TB pacientu u.c.

Kādi ir tuberkulozes simptomi?

Visbiežāk TB simptomi sāk izpausties pakāpeniski. Sākumā tie ir praktiski nemanāmi, bet ar laiku progresē un kļūst izteiktāki:

  • klepus ar vai bez krēpām, kas ilgst vairāk kā trīs nedēļas;
  • paaugstināta ķermeņa temperatūra;
  • svara zudums;
  • svīšana naktīs;
  • ēstgribas zudums;
  • nespēks un nogurums.

Retāk TB saslimšanas gadījumā novērojams:

  • asiņu piejaukums krēpām;
  • elpas trūkums;
  • sāpes krūtīs.

Noteikti jāvēršas pie ārsta, ja 3 – 4 nedēļas ir vismaz viens no šiem simptomiem.

Kā notiek TB ārstēšana?

Nekavējoties jāvēršas pie ģimenes ārsta vai pneimonologa. Ārsts ieteiks izmeklējumus, tai skaitā plaušu rentgenoloģisko izmeklēšanu un krēpu analīzes.  Rīgā diagnostika un ārstēšana pacientiem ar TB tiek nodrošināta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā „Tuberkulozes un plaušu slimību centrs ”.  Pacientiem, kuri ārstējas stacionārā ar TB vai tiek izmeklēti, pastāvot aizdomām par saslimšanu, par izmeklēšanu un ārstēšanu (gan stacionārā, gan ambulatori) NAV JĀMAKSĀ. Būtiski ir uzsākt ārstēšanu agrīnā saslimšanas stadijā un stingri ievērot nozīmēto ārstēšanās režīmu. Jo ātrāk tiks uzsākta ārstēšana, jo mazāka iespēja, ka slimība kļūs nopietnāka. Ja TB netiek ārstēta, tā var būt nāvējoša slimība, tomēr, regulāri lietojot zāles, TB ir izārstējama vidēji 6 mēnešu laikā. Taču MR TB izārstēt ir sarežģītāk, tās ārstēšana notiek ievērojami ilgāk – vidēji 18 līdz 24 mēnešus.

Kādi ir klepus higiēnas pamatprincipi?

  1. Aizklāt muti un degunu ar salveti klepojot vai šķaudot (salveti neizmantot atkārtoti un nekavējoties izmest to miskastē)!
  2. Ja salvete nav pieejama, tad klepot vai šķaudīt ieteicams savā piedurknē vai elkonī, nevis plaukstās!
  3. Pēc klepošanas un šķaudīšanas jānomazgā rokas ar ūdeni un ziepēm.
  4. Ja rokas nomazgāt nav iespējams, jāizmanto roku dezinfekcijas līdzeklis.
  5. Ja iespējams, ieteicams uzlikt sejas masku, lai aizsargātu citus no inficēšanās ar TB.

Kādas ir TB profilakses iespējas?

  • Bērnus no smagām TB formām pasargā BCG vakcīna, ko visiem jaundzimušajiem veic sākot no 12 stundām pēc piedzimšanas. Vakcīna satur novājinātu TB baktērijas formu, kas nevar izraisīt slimību. BCG vakcīna ir bezmaksas.
  • Regulāri jāvēdina telpas.
  • Jāsabalansē darba un atpūtas režīms.
  • Jāstiprina imunitāte, piekopjot veselīgu dzīvesveidu, piemēram, ievērojot pareizu ēšanas režīmu u.c.
  • Jāatsakās no atkarību izraisošu vielu lietošanas.

Papildus par TB lasi šeit:

 


Rīgas valstspilsētas pašvaldības (RVP) Labklājības departamenta mērķis – motivēt TB slimniekus ambulatorajai terapijai DOTS (tieši uzraugāmās ārstēšanas īsais kurss) programmas ietvaros. Lai nodrošinātu mērķa sasniegšanu, RVP Labklājības departaments, apzinoties DOTS programmas efektivitāti un nozīmīgumu TB infekcijas slimības izplatības mazināšanā, atbalsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas īstenoto DOTS programmu – līdzfinansējot Rīgā deklarēto DOTS programmas dalībnieku sabiedriskā transporta izdevumus EUR 3.00 apmērā dienā un apmaksā pārtikas iegādi 1 EUR apmērā dienā.

Par DOTS programmu vairāk lasi šeit: Tuberkulozes profilakse