Briselē 30.01.2025. norisinājās projekta “Mentality” noslēguma hibrīdkonference “Garīgā veselība Eiropas sirdī”!
COVID-19 pandēmija saasināja garīgās veselības traucējumu izplatību, kas jau pirms tam bija viens no galvenajiem invaliditātes veicinātājiem Eiropā. Neaizsargātās grupas, tostarp bērni, migranti, personas ar invaliditāti, vecāka gadagājuma cilvēki un tie, kas saskaras ar sociālekonomiskām problēmām, tiek ietekmētas nesamērīgāk, atklājot ievērojamu atšķirību gan garīgās veselības pakalpojumu pieejamības, gan piekļuves ziņā. Turklāt arī veselības aprūpes speciālisti šajā laikā ir saskārušies ar ievērojamām problēmām.
Hibrīdkonferencē tika diskutēts gan par nepieciešamību pēc izturīgākas garīgās veselības sistēmas, saskaroties ar tādām polikrīzēm kā pandēmijas, kari un klimata katastrofas, gan par to kā inovatīvas garīgās veselības prakses var veicināt politikas reformas un aizpildīt atstumtības plaisas sabiedrības veselībā. Tika uzsvērta nepieciešamība paplašināt šāda veida prakses visā ES, jo sabiedrības veselības ārkārtas situācijas ietekmē ievainojamās iedzīvotāju grupas, pasliktinot garīgās veselības un sociālās nevienlīdzības problēmas.
Hibrīdkonferencē tika iesaistīts plašs ieinteresēto pušu loks, tostarp praktiķi, pakalpojumu sniedzēji, politikas veidotāji u.c., lai veicinātu ilgtspējīgu pārrobežu sadarbību stiprākai garīgās veselības sistēmai Eiropā.
Tāpat tajā piedalījās arī Rīgas valstspilsētas pašvaldības (RVP) Labklājības departamenta pārstāvji un dalījās ar projekta “Mentality” ietvaros īstenotās programmas ”Komandas pārdomas” ieviešanas procesu Rīgā, kas paredzēta, lai veicinātu aprūpes speciālistu psihoemocionālo veselību paaugstinātas slodzes un augsta stresa apstākļos un tika realizēta RVP iestādēs (trīs sociālās aprūpes centros un patversmē).
Aicinām iepazīties ar projekta ”Mentality” labās prakses, to starp arī Latvijas, piemēriem: